Vlada je na današnjoj, 57. sjednici donijela Nacionalni program upravljanja kibernetičkim krizama, kojim se uspostavlja Koordinacija za upravljanje kibernetičkim krizama, kao nova operativna razina upravljanja kibernetičkim krizama.
Državni tajnik Ministarstva hrvatskih branitelja Darko Nekić podsjetio je da je u veljači prošle godine donesen Zakon o kibernetičkoj sigurnosti, kojim su u nacionalno zakonodavstvo preuzete dvije direktive. S ciljem cjelovite implementacije Zakona, dodao je, Vlada je u protekloj godini donijela i Uredbu o kibernetičkoj sigurnosti.
Kako bi se na cjelovit način uredio sustav upravljanja kibernetičkim krizama, NIS2 direktivom propisana je obveza donošenja nacionalnih planova odnosno programa za odgovor na kibernetičke krize te su taksativno utvrđena pitanja koja bi takvim planovima odnosno programima trebala biti pobliže uređena.
Nacionalnim programom utvrđuju se kapaciteti, sredstva i postupci upravljanja kibernetičkim krizama, mjere i aktivnosti za jačanje nacionalne pripravnosti, plan provedbe mjera pripravnosti, zadaće i odgovornosti tijela uključenih u upravljanje kibernetičkim krizama te koordinacija na nacionalnoj razini potrebna za osiguranje potpore upravljanja kibernetičkim krizama na razini Europske unije i učinkovito sudjelovanje Republike Hrvatske u takvom upravljanju, naveo je državni tajnik Nekić.
Programom se razrađuje i operativna razina te strateška i politička razina upravljanja kibernetičkim krizama, koja se povezuje s postojećim općim okvirom upravljanja krizama u sustavu domovinske sigurnosti.
Uvođenjem Koordinacije za upravljanje kibernetičkim krizama kao nove operativne razine uspostavlja se nacionalni mehanizam za upravljanje kibernetičkim krizama. Koordinacija je međuresorno tijelo koju čine SOA, UVNS, MZOM, MPUDT, HAKOM, CARNET, ZSIS, MUP, MORH, VSOA, HNB, HANFA i HACZ, a mogu se uključiti i drugi dionici – tijela državne uprave, lokalne jedinice, privatni i akademski sektor.
Sredstva za provedbu Nacionalnog programa osigurana su u državnom proračunu Republike Hrvatske te provedba istog neće iziskivati dodatni fiskalni učinak
DVO/ Foto: Vlada RH