Novi nizozemski premijer Dick Schoof zabranio je mobitele i druge mobilne uređaje na tjednim sastancima svoje vlade kako bi smanjio rizik od digitalnog prisluškivanja.
“Prijetnja špijunaže je bezvremenska. Elektronički uređaji, telefon, iPad, sve su to mali mikrofoni. Ovo je vrlo jednostavna mjera – svi telefoni u sef”, rekao je Dick Schoof, novinarima, prenosi AP.
Telefoni nisu bili zabranjeni pod Schoofovim prethodnikom, Markom Rutteom, koji je napustio nizozemsku politiku nakon općih izbora u studenom na kojima je pobijedila radikalno desna Stranka za slobodu na čelu s Geertom Wildersom.
Schoof, čija je tehnokratska vlada preuzela dužnost u srpnju, rekao je da ima drugačiji pristup temeljen na poslu kojeg je obavljao u obavještajnoj zajednici. Schoof je prethodno bio glavni tajnik Ministarstva pravosuđa i sigurnosti, glavni ravnatelj Obavještajno-sigurnosne službe i nacionalni koordinator za sigurnost i protuterorizam.
Erik Akerboom, trenutni šef Obavještajno-sigurnosne službe koju je nekoć vodio Schoof, upozorio je prošle godine na špijunažu, uključujući Kinu, usmjerenu na Nizozemsku, a posebno na njezin visokotehnološki sektor.
“Vidimo da svaki dan pokušavaju ukrasti to iz Nizozemske”, rekao je Akerboom za Associated Press.
DBO / Foto: government.nl