Polaznici programa Certificiranja Menadžera Korporativne Sigurnosti u subotu, 16. studenoga 2019. usvajali su nova znanja o upravljanju informacijskom sigurnošću s naglaskom na kibernetički prostor kao ključnim elementom današnjeg poslovanja.
Dr.sc. Nikola Brzica dao je prikaz kibernetičkog prostora i njegove strukture te probleme i izazove koji iz istih proizlaze.
Zajedničke značajke kibernetičke i informacijske sigurnosti čine povjerljivost, cjelovitost i dostupnost.
Kako poslovanje temeljiti na rizicima te kako se različiti vektori napada poput haktivista, hakera ili državnih aktera uklapaju u te rizike, bio je izrazito zanimljiv dio predavanja.
Današnji trendovi, rekao je Brzica, pokazuju učestalu pojavu sofisticiranih APT-ova, povećanu učestalost DDoS napada i oskrvnuća, pojačanu međunarodnu i međuresornu suradnju i korištenje kibernetičkog prostora kao arene za političke obračune.
Brzica je istaknuo da se budućnost kibernetičke sigurnosti proširuje na istinitost informacija koje se pohranjuju, prenose i plasiraju u kibernetičkom prostoru ( borba protiv “fake news”) kao i na ograničavanje utjecaja kibernetičkog prostora u političkim prosecima ( Wikileaks, Oxford Analytica).
Potpredsjednik HUMS-a Alen Delić, vodeći konzultant za informacijsku sigurnost u DIVERTO na području strateškog razvoja i upravljanja informacijskom sigurnošću te socijalnog inženjeringa, 22. studenoga, održati će predavanje o informacijskoj sigurnosti s posebnim naglaskom na socijalni inženjering.
Program certificiranja menadžera korporativne sigurnosti (CMKS), Hrvatske udruge menadžera sigurnosti podržava HEP d.d.
DBO/ Foto: HUMS