Zastupnici Europskog parlamenta upozoreni su na opasnost manipulacije izbornim rezultatima koja prijeti iz inozemstva jer hakerski napadi i ‘lažne vijesti’ predstavljaju veliki rizik za predizbornu kampanju.
Kako će se Europska unija obračunati s tim opasnostima?Hoće li Rusija pokušati utjecati na izbore za Europski parlament ovoga svibnja?
Na ova pitanja u Bruxellesu se intenzivno traže odgovori budući da je predizborna kampanja pred vratima.
– Ne smijemo biti naivni. Postoje oni koji žele utjecati na izborni rezultat, a njihovi su alati prilično sofisticirani – upozorio je Frans Timmermans, prvi potpredsjednik Europske komisije.
Euroactiv analizira što su zastupnici zaključili nakon rasprave o kibernetičkoj sigurnost. Za sada su jednoglasni u stavu da postoji realna opasnost od pokušaja manipuliranja izbornim rezultatima.
– Primarna prijetnja je Rusija – izjavio je na plenarnoj sjednici češki zastupnik Pavel Telička iz grupacije ALDE. Međutim, u Europskom vijeću problemu još uvijek nije dano jasno ime.
David McAllister, njemački zastupnik Europske pučke stranke, izrazio je zabrinutost oko miješanja u demokratski proces Europske unije koji bi u konačnici mogao potaknuti nepovjerenje građana, što smatra ‘apsolutno neprihvatljivim’.
Prijetnje već postoje, upozorava Europska komisija. Prema Věri Jourovi, povjerenici Europske komisije za pravosuđe, potrošače i jednakost spolova, posljednji skandal Cambridge Analytica šokirao je cjelokupan demokratski sustav.
U rujnu, Komisija je predložila cijeli paket mjera za borbu protiv dezinformacija u kampanjama i kibernetičkih napada na izborne kampanje.
Kao prvo, trebala bi postojati ‘mreža izborne suradnje’ kako bi se države članice zajedno umrežile svoja nacionalna izborna povjerenstva.
Komisija je u travnju organizirala konferenciju na kojoj su države članice izmijenile svoja iskustva i najbolje izborne prakse. Sljedeći sastanci predviđeni su za siječanj i travanj 2019. godine.
Istovremeno, treba se raditi na unaprjeđenju transparentnosti izbornih kampanja na internetu. Prema priopćenju Europske komisije, političko oglašavanje će u budućnosti morati navesti stranke i grupacije stoje iza njih, ali i kriterije prema kojima su korisnicima bili prezentirani određeni oglasi.
Državama članicama će se omogućiti da nametnu sankcije, ako to bude potrebno. Štoviše, političke stranke koje budu kršile pravila o zaštiti podataka tijekom izbornih kampanja, trebat će platiti kaznu u visini od 5 posto svog godišnjeg proračuna.
Cijelu analizu pročitajte OVDJE.
RSS