Upravljanje devijantnim ponašanjem zaposlenika na radnom mjestu naziv je modula kojeg je polaznicima 7. generacije polaznika HUMS-ova programa obrazovanja Certificirani menadžer korporativne sigurnosti (CMKS) održala Izv.prof.dr.sc. Irena Cajner Mraović.
Bili bismo jako površni kada bismo pretpostavili da spremnost na prijavu devijantnih ponašanja u radnom okruženju ovisi isključivo o moralnim i karakternim osobinama zaposlenika. U objašnjenju spremnosti zaposlenika na prijavu devijantnih ponašanja na radnome mjestu možemo do izvjesne mjere primijeniti model koji pomaže u razumijevanju spremnosti ljudi da prijavljuju kaznena djela. U tom smislu možemo identificirati tri glavne kategorije generatora spremnosti odnosno nespremnosti zaposlenika na prijavu devijantnih ponašanja na radnome mjestu. Prva kategorija je svojevrsne ekonomske naravi odnosno zaposlenik precjenjuje kolika je financijska odnosno materijalna šteta konkretnog devijantnog ponašanja, druga kategorija su psihološki generatori koji se odnose na procjene posljedica prijave devijantnog ponašanja u radnom okruženju, naposljetku treba uzeti u obzir i širi socijalni kontekst koji može biti takav da ide u prilog prijavi ili izostanku prijave devijantnog ponašanja na radnome mjestu.
U organizacijama je potrebno stvoriti organizacijsku kulturu netolerantnu prema devijantnim ponašanjima uz visoku razinu profesionalnog integriteta svakog dionika organizacije. Iznimno je važno da menadžeri sigurnosti postanu sposobni za primjenu širokog činjeničnog stanja o devijantnom ponašanju i razumijevanja porijekla devijantnog ponašanja ali i područja prevencije devijantnog ponašanja, istaknula je Cajner Mraović.
Polaznici su se upoznali s različitim oblicima devijantnoga ponašanja kao i ključnim konceptima objašnjenja različitih oblika devijantnoga ponašanja.
Program CMKS podržava Hrvatska elektroprivreda d.d.
DBO/ Foto:Svijetsigurnosti.com