Predsjednica Republike posjetila Hrvatsko vojno učilište

Predavanje Predsjednice Republike Hrvatske na HVU-u

Predsjednica Republike Hrvatske i vrhovna zapovjednica Oružanih snaga Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović održala je, 2. svibnja 2018. godine na Hrvatskom vojnom učilištu “Dr. Franjo Tuđman” predavanje o ključnim procesima u oblikovanju geostrateškog položaja Hrvatske, Europe i euroatlantskog prostora.

Predavanju su nazočili potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, zamjenik načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Drago Matanović i direktorGlavnog stožera OS RH kontraadmiral Robert Hranj. Predavanje je bilo organizirano za polaznike Ratne škole “Ban Josip Jelačić”, Zapovjedno-stožerne škole “Blago Zadro” i Časničke škole “Andrija Matijaš Pauk” te pripadnike Kadetske bojne “Predrag Matanović” HVU-a.

Predsjednica Grabar-Kitarović govorila je o prijetnjama s kojima se međunarodna zajednica suočava te naporima da se ti problemi suzbiju. Naglasila je važnu ulogu NATO-a, a samim time i Hrvatske kao članice NATO-a u očuvanju globalnog mira. “Hrvatska je odlučila biti samosvjesna i odgovorna članica međunarodne zajednice”, istaknula je te dodala kako to podrazumijeva preuzimanje odgovornosti za vlastitu sigurnost, sigurnost naših saveznika te projekciju stabilnosti u krizna žarišta nestabilnosti u okružju euroatlantskog prostora. Predsjednica je podsjetila i da je Republika Hrvatska svoju predanost stvaranju i očuvanju mira dokazala slanjem kontingenata iz redova OS RH u Poljsku i Litvu.

Bitni element u stvaranju i očuvanju mira Predsjednica vidi u širenju NATO-a na prostor jugoistočne Europe. “Dugotrajna stabilnost jugoistočne Europe želja je i ključni nacionalni interes Republike Hrvatske”, kazala je. “Sve države koje teže takvoj budućnosti imat će u Republici Hrvatskoj najsnažniju saveznicu i savjetnika o načinu napretka prema članstvu u NATO-u.” Usporedno s time, Predsjednica smatra i da je proširenje Europske unije važna sastavnica u uspostavi mira, prosperiteta, stabilnosti i sigurnosti na zapadnobalkanskom području, ali i cijelom Starom kontinentu.

Govoreći o problemima s kojima se Europska unija suočava, Predsjednica se osvrnula na migracijsku krizu te naglasila nužnost suradnje u rješavanju tog problema. “Čvrsto vjerujemo da je jedini način nošenja s kompleksnim i izazovnim pitanjem migracija zajednički pristup koji se temelji na uzajamnoj suradnji i poštovanju država članica Europske unije”, izjavila je te dodala kako će  Republika Hrvatska nastaviti pomagati zemljama jugoistočne Europe u upravljanju migracijama i poticati još jači angažman EU-a po tom pitanju.
Pohvalila je napore NATO-a u suzbijanju globalnog terorizma i izdvojila Nacionalnu strategiju Republike Hrvatske za prevenciju i suzbijanje terorizma, Strategiju nacionalne sigurnosti, angažman OS RH u NATO-ovim operacijama i rad Islamske zajednice na suzbijanju ekstremizma kao primjere doprinosa Republike Hrvatske u rješavanju tog globalnog problema.

Predsjednica Grabar-Kitarović dala je riječ da će Republika Hrvatska nastaviti pomagati zemljama u susjedstvu u protuterorističkom djelovanju. “Republika Hrvatska spremna je i odlučna suočiti se sa svim izazovima stabilnosti u našem susjedstvu”, rekla je. “Svjesni smo naše odgovornosti i spremni smo preuzeti predvodničku ulogu, uvjereni da možemo biti nositeljem promjena koje će poništiti negativnu sliku o jugoistočnoj Europi.“

Govorila je i o Inicijativi triju mora, čiji je cilj povezati dvanaest europskih država prometnom, energetskom i komunikacijskom infrastrukturom. “Povezivanjem europskog sjevera i juga snažnom energetskom, prometnom i digitalnom infrastrukturom države Inicijative pridonijet će svojem nacionalnom razvoju i prosperitetu, suočavanju s nacionalnim izazovima, ali istodobno dati najizravniji i najsnažniji doprinos europskoj otpornosti, postajući njezina nova okosnica”, objasnila je. Pogotovo važnom smatra činjenicu da upravo Republika Hrvatska predvodi tu inicijativu. “Veličina i značaj neke države ne mjeri se samo u kvadratnim kilometrima i broju stanovnika, nego upravo u njezinoj spremnosti da bude aktivnim sudionikom međunarodne zajednice, da promičući svoj vlastiti razvoj i prosperitet pridonosi rješavanju izazova nadnacionalnog značaja,” zaključila je predsjednica Grabar-Kitarović.

RSS/ Foto: MORH / T. Brandt