Što je u stvari lozinka? Odgovor je jednostavan: Jako puno. Jer ona omogućava pristup vama i vašim dokumentima zbog čega joj se treba posvetiti dosta pozornosti.
Ove godine svjetski dan lozinke pada baš na 3. svibnja, a riječ je o inicijativi koja želi podići svijest o sigurnosti lozinki, te u konačnici i cijelog internetskog prostora.
Peter Bailey, direktor tvrtke Aura Information Security za ITbrief dao je nekoliko savjeta uz Svjetski dan lozinke:
Odaberite snažnu lozinku
Iako biste mogli poželjeti završiti svoj posao na računalu oko neke nove usluge relativno brzo, no odabir snažne lozinke najvažniji je dio tog procesa, te ga nemojte zanemariti. Nemojte za novi posao odabrati staru lozinku, jer bi se to na kraju moglo pokazati kao slabost.
A što je snažna lozinka? Ranije se time smatrala kombinacija velikih i malih slova, te brojeva koju je bilo teško razbiti. No sada postoje ideje prema kojima bi lozinka trebala biti lako pamtljva korisniku, ali teško dokučiva hakerima: nešto poput omiljene pjesme ili stiha ili omiljene hrane.
Jednom odabranu lozinku nemojte ponovno koristiti
Dakle, jednom korištena jaka lozinka ne bi se trebala upotrebljavati za pristup drugim sadržajima. Činjenica je da smo samo ljudi i da nije jednostavno pamtiti različite lozinke, no ako hakeri ipak probiju vašu sigurnosnu šifru na jedno mjestu u slučaju da je identična za sve račune moći će im jednostavno pristupiti.
Potaknute i svoje zaposlenike da na radnom mjestu i u privatnom životu koriste različite lozinke.
A ima i lakši naćin za zapamtiti sve te lozinke
Evo i sasvim jednostavnog načina kako upamtiti sve lozinke i kako ih držati na sigurnom. Moguće je jednostavno napraviti spremnik za lozinke i zaštititi ga jednom glavnom, snažnom lozinkom, pa neće biti potrebe da ih baš sve držite u glavi. Tako ćete jednostavno moći upravljati svojim lozinkama.
Nemojte da vam na prevaru uzmu lozinku
Iako nas je većina uvjerena kako smo sposobni čuvati svoje lozinke, socijalni inženjering, naravno onaj maliciozni, danas je napredovao i hakeri dosta jednostavno dolaze do lozinki. Najčešće to čine putem inficiranog linka koji izgleda kao običan račun za plaćanje ili pak poruka od nadređenog.
S tom potencijalnom opasnošću moraju biti upoznati svi u firmi, kako u mjesto šefu ne bi svoju lozinku poslali hakeru. Dakle, idući savjet je da svi zaposlenici moraju biti educirani o računalnoj kulturi.
RSS