Portal Svijet sigurnosti specijalizirani je on-line izvor informacija iz područja sigurnosti, koji donosi informacije i događaje na dnevnoj bazi iz zemlje i regije, izvorne sadržaje, recenzije, analize, komentare i kolumne vrsnih novinara, domaćih i stranih stručnjaka i praktičara. Portal je nastao 16. travnja 2012. godine na inicijativu Hrvatske udruge menadžera sigurnosti, čije je službeno glasilo. U posljednjih 12 godina otkako postoji ovaj stručni portal, laganim koracima širi svoje kanale komunikacije.
U nastavku našeg serijala „Jesmo li sigurni da smo sigurni?“, urednika Alena Ostojića, razgovarali smo s glavnom urednicom Svijeta sigurnosti, gospođom Dijanom Beg Ostojić.
Je li preuzimanje pozicije glavne urednice Svijeta sigurnosti za tebe ipak bio izazov i kako si se snašla u uredničkim vodama tematike sigurnosti?
Svaki novi projekt i smjer u kojem krene moj posao prihvaćam s veseljem i smatram pozitivnim izazovom. Svako novo iskustvo čini nas boljim, mudrijim i „pametnijim“ pa zašto se onda u njima ne okušati?! Tako je bilo i s portalom Svijet sigurnosti. Podsjetila bi da je prva glavna urednica portala bila gospođa Andrea Latinović i ovim putem je srdačno pozdravljam.
Možeš li se na početku ukratko predstaviti?
Diplomirala sam na Pedagoškoj akademiji 1995. godina a onda 2002. godine na Visokoj školi za sigurnost u Zagrebu – smjer zaštita na radu. Također sam završila i specijalistički diplomski stručni studij sigurnosti – smjer zaštita okoliša na Visokoj školi u Zagrebu 2011. godine. Volim učiti pa sam u međuvremenu završila niz usavršavanja iz područja integralne sigurnosti poput programa obrazovanja zaštita ljudskih prava u sigurnosti, leadership u sigurnosti, certificirani menadžer korporativne sigurnosti, menadžment sigurnosti, povjerljiva osoba i dr. Od 2007. do 2021. radila sam u Croatia osiguranju d.d, na poslovima zaštite na radu, zaštite od požara i zaštite okoliša. Članica sam Hrvatske udruge menadžera sigurnosti. Od 2021. radim u Ključnoj točki d.o.o., nakladniku portala Svijet sigurnosti na poziciji direktora i glavne urednice portala.
Željela bi istaknuti da moje iskustvo s industrijom privatne zaštite nije od jučer. Podsjetila bih da sam 2005. godine, s Nikolom Skendžić, pokojnim Robertom Kraljem, Krešimirom Paićem, Dubravkom Gvozdanovićem, Goranom Ribičićem i tobom, napisala Priručnik o izobrazbi čuvara i zaštitara, u izdanju Inter Siga.
Kako izgleda tvoj radni dan?
Moj dan je sve samo ne dosadan. Probudim se i od kada upalim internet na mobitelu oko osam, već je nekoliko mailova pristiglo, zatim dolazim u ured, na kolegiju dogovaramo zanimljive i aktualne teme za dan i/ili tjedan. Oko 11 odlazim na event ili više njih, a zatim povratak u ured i nastavak rada. U 16 odlazim u školu po svoju Emmu, učenicu drugog razreda OŠ Pantovčak i dolazak kod kuće. Slijedi osvježenje, obrok i jurimo na Emmine izvan školske aktivnosti. U 20 sati smo ponovno kod kuće uz zajedničko druženje sa suprugom i gledanje omiljene serije. Najčešće, sa suprugom komentiram dnevne događaje i aktualnosti kada mi i stižu ideje za članke ili savjetovanja pa ih tipkam u bilješke.
Tko je ciljni čitač Svijeta sigurnosti?
Publika Svijeta sigurnosti prilično je stručna. Dolazimo do mnogih stručnjaka, eksperata, menadžera sigurnosti i znanstvenika koji se profesionalno bave integralnom sigurnošću. No veliko zadovoljstvo čini nam činjenica da nas čitaju i svi oni koji se profesionalno ne bave sigurnosti, kao i sve veći broj ljudi usmjerenih na privatnost.
Koje sigurnosne portale cijeniš i voliš čitati?
Što se tiče općenitih vijesti te broja različitih kategorija, istaknula bi one portale koji imaju i svoje dnevne novine. Odnosno, to bi bili Večernji, Jutarnji te 24 sata.
Svi ti portali imaju vrlo dobro strukturirane web stranice. Također, na svim portalima ima vijesti iz svih kategorija tako da tamo možete pročitati što god vas zanima.
Još bi u tu općenito kategoriju uvrstila i portale poput telegrama, t-portala, neta, index-a i N1 Hrvatska, koji također imaju vijesti svih kategorija.
No, ako želite ići malo u dubinu neke teme, onda ipak posjećujem NY Times, BBC, Guardian, France24, Politico.
Da bih bila u toku s trendovima o sigurnosti i obrani čitam defencenews, janes, homeland security, thehackernews, security week, citysecuritymagazine i dr.
Kao glavna urednica portala svijeta sigurnosti na izvoru si brojnih informacija, analiza, studija sigurnosti. Koje su najznačajnije prijetnje s kojima se trenutno suočavaju korporacije ili poduzeća u Hrvatskoj? Drugim riječima, koji je primarni izazov s kojim se suočavaju?
Primarni izazov leži u faktoru ljudi. Svi znamo da postoji manjak kvalificiranih stručnjaka za kibernetičku sigurnost, što predstavlja značajnu prepreku za poduzeća. Nadalje, krajnjim korisnicima tehnologije često nedostaju odgovarajući programi za podizanje svijesti o sigurnosti, što dovodi do osnovnih pogrešaka poput klikanja na zlonamjerne veze ili nasjedanja na prijevare krađe identiteta. Čak i pojedinci u području kibernetičke sigurnosti mogu biti osjetljivi na takve prijetnje zbog njihove realne prirode.
Bi li rekla da dobivamo ili gubimo bitku protiv cyber napadača i zašto?
Profesor Robert Kopal je nedavno na HUP-ovoj konferenciji o kibernetičkoj sigurnosti istaknuo da se mora izaći iz zone compliancea, odnosno da nije dovoljno da neke zaštitne korake poduzimamo samo jer je to propisano.
Svaki zaposleni s mobitelom ili laptopom, može predstavljati ulazna vrata ranjivosti, baš kao što nezadovoljni zaposlenik koji traži osvetu predstavlja unutarnju prijetnju. Ne bih rekla da je u pitanju bitka protiv cyber napadača, već je riječ o ratu. U tom ratu neke bitke dobijemo a neke izgubimo. Bilježimo beskonačan niz bitaka u kojima razina gubitaka može biti pod našom kontrolom. No ključ sigurnosti čini mi se leži u kulturi sigurnosti organizacije. Samo razvojem kulture koja razumije da su kibernetički napadi neizbježni, organizacija se može nadati da će osigurati usklađeni timski odgovor od samog početka.
S obzirom na niz prijetnji i izazova s kojima se Hrvatska i svijet suočava, koja su prioritetna područja kojima se treba pozabaviti?
Čini mi se da stanovništvo a pri tome mislim na građane, zaposlenike pa i sigurnosne stručnjake ne obučavamo dovoljno za upravljanje prijetnjama. Moramo uspostaviti kontinuirani fokus na povećanje sposobnosti poglavito poslovne zajednice da odgovori i oporavi se od civilnih izvanrednih situacija. Prateći neke velike nesreće u poslovnoj zajednici, razvidno je da su korporacije više stručne u sigurnosnoj zaštiti nego u pripravnosti za hitne slučajeve i upravljanju krizama.
Kako žene redefiniraju sektor korporativne i privatne sigurnosti?
Tradicionalno, žene su bile gotovo potpuno odsutne iz domene sigurnosti, no posljednjih godina došlo je do duboke prekretnice. Ne samo da se žene pridružuju ovom području, već žene također ostvaruju važne pozicije u sektoru korporativne i privatne sigurnosti.
U 2023. godini oko 25 % zaštitara zaposlenih u SAD-u bile su žene.
Prema istraživanju časopisa Security iz 2022. godine, samo 11 % radne snage korporativne sigurnosti čine žene (časopis Security, 2022.), nedostatak zastupljenosti žena u industriji i dalje je gorući problem. Unatoč postupnom pomaku prema rodnoj ravnopravnosti na radnom mjestu, sigurnosna industrija i dalje se bori s rodnim jazom koji sprječava njezin potencijal za inovacije, rast i holističko rješavanje problema. Taj se jaz često pripisuje nizu čimbenika, uključujući povijesne predrasude, stereotipe i sustavne prepreke koje i dalje postoje unatoč društvenom napretku.
Iako je put bio pun prepreka, mnoge su se žene penjale na ljestvici karijere. Postali su viši menadžeri u sigurnosnom sektoru, rušeći stereotipe i dajući neprocjenjiv doprinos industriji. Ove žene uzori ne samo da pokazuju potencijal žena, već i odgajaju druge generacije koje dolaze.
Čini mi se da su mentorstvo i umrežavanje ključni su čimbenici razvoja karijere u sigurnosnom sektoru. Umrežavanje je još jedan ključni način za otključavanje novih prilika, na primjer pokretanje posla ili izgradnja profesionalnih odnosa. Sjajan primjer aktivne mreže sigurnosti je Hrvatska udruga menadžera sigurnosti (HUMS) koja može dati potporu ženama koje imaju poziciju u sigurnosnoj industriji.
Koja te je nedavna priča najviše uznemirila i zašto?
U ovoj godini svjedočili smo brojnim, tužnim pričama. Ipak, nekontrolirani pad rampe s trajekta Lastovo u Malom Lošinju, 11. kolovoza 2024., koja je usmrtila trojicu pomoraca, potpuno me je ostavila bez daha i šokirala. Svatko od nas kada odlazi na radno mjesto ima pravo vratiti se doma obitelji, zdrav i neozlijeđen. I sada postavljam pitanje je li se ova nesreća na radu mogla izbjeći? Ostvarivanje sigurnosti na radnom mjestu, nije samo obveza radnika već je to zadaća svih, od ovlaštenika, menadžera, povjerenika zaštite na radu, stručnjaka sigurnosti do radnika.
Koji su planovi za 2024. godinu, hoće li biti kakvih novosti vezanih uz sam portal i kakve sve zanimljive teme možemo očekivati?
Plan je ostati dosljedni sebi! Vjerujem kako će u narednim mjesecima svatko moći pronaći nekoliko zanimljivih tema za pročitati, bilo da je iz privatnih ili poslovnih razloga. Stranice će puniti intervjui o sigurnosnim liderima koji inspiriraju svojim uspjesima, priče i istraživanja o poslovnoj sigurnosti kao i vijesti o eventima sigurnosti, o nekim novim hrabrim poslovnim pothvatima u sektorima korporativne i privatne sigurnosti,tehnologiji, umjetnoj inteligenciji i drugima. Svijet sigurnosti uvijek ima asa u rukavu i zato se slobodno opustite i uživajte u našim iznenađenjima.
I za kraj, ne mogu te pitati za novogodišnje želje, ali ipak želja za dobar kraj godine je…?
Za dobar portal trebamo dobre sugovornike, a za neke teme, usudim se reći, kao da nema dovoljno hrabrosti za komunikaciju. Naravno da većina komunikacije, posebno velikih kompanija, ovisi o nekoliko stupnjeva nadležnosti te pravilima unutar tvrtke, ali veličina jednoga se očituje i u njegovu priznanju i nošenju s pogreškama. Pa zašto recimo ne bismo pisali o najvećim kibernetičkim ranjivostima i propustima u hrvatskim kompanijama?
U financijskim institucijama u SAD-u i Velikoj Britaniji postoji kultura u kojoj nema natjecanja u ostvarivanju sigurnosti, a rizik jednog vide kao rizik za većinu.
Svima želim vjetar u leđa, i svima zajedno uspješan i nadahnjujući ostatak 2024.
Razgovarao: Alen Ostojić Foto: Svijet sigurnosti
Objavljeni sadržaj sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.