Sigurnost u fokusu Europskog parlamenta: Na dnevnom radu Grenland, obrambena politika, AI…

Nema više „kalifata“, ali su teroristi sve opasniji
Pixabay

Od 19. do 22. siječnja u Strasbourgu će se održati plenarna sjednica Europskog parlamenta, na kojoj će zastupnici raspravljati i glasati o nizu tema koje obuhvaćaju sigurnost, digitalnu regulaciju, demokraciju, gospodarstvo i vanjsku politiku Europske unije.

U utorak je na dnevnom redu rasprava o potpori teritorijalnoj cjelovitosti i suverenitetu Grenlanda, kao odgovor na izjave predsjednika SAD-a Donald Trump o mogućem preuzimanju tog teritorija. Europske vlade takve su ideje odbacile uz upozorenje da bi one mogle narušiti suverenitet, koheziju NATO-a i transatlantsku sigurnost.

Istoga dana zastupnici će raspravljati o reviziji vanjske, sigurnosne i obrambene politike EU-a. O dvjema rezolucijama – o zajedničkoj vanjskoj i sigurnosnoj politici (ZVSP) te zajedničkoj sigurnosnoj i obrambenoj politici (ZSOP) – glasat će se u srijedu. U četvrtak će se održati zasebna rasprava, nakon koje slijedi glasanje o rezoluciji, posvećena izazovima koje predstavljaju bespilotne letjelice i novi sustavi ratovanja te potrebi prilagodbe EU-a suvremenim sigurnosnim prijetnjama.

Europska komisija u utorak će predstaviti reviziju Akta o kibernetičkoj sigurnosti, s naglaskom na rast i sve veću složenost kibernetičkih prijetnji. Od stupanja tog akta na snagu 2019. godine, porast kibernetičkih napada potaknuo je donošenje dodatnih zakonodavnih mjera u tom području.

Na plenarnoj sjednici u utorak raspravljat će se i o borbi protiv AI deepfakeova i seksualnog iskorištavanja na društvenim mrežama, nakon skandala povezanog s navodima da platforma X omogućuje stvaranje seksualno eksplicitnih slika žena i djece putem svojeg AI chatbota Grok. Očekuje se da će zastupnici pozvati Komisiju na odlučnije djelovanje u okviru Akta o digitalnim uslugama (DSA) i Akta o umjetnoj inteligenciji.

U utorak će se raspravljati, a u srijedu glasati o izvješću o ljudskim pravima i demokraciji u svijetu za 2025. godinu. U izvješću se upozorava na globalni pad demokracije, ponajprije zbog dezinformacija i kibernetičkih napada tijekom izbornih procesa te porasta kršenja ljudskih prava, uz poziv na hitno djelovanje.

Europska komisija u srijedu će predstaviti Akt o digitalnim mrežama (DNA), ključni zakonodavni prijedlog čiji je cilj modernizacija europske telekomunikacijske infrastrukture, poticanje ulaganja te jačanje otpornosti i tehnološke suverenosti EU-a.

Zastupnici će u srijedu raspravljati i o pokušaju političkog preuzimanja litavskog javnog servisa LRT, što je izazvalo zabrinutost zbog medijskih sloboda, vladavine prava i stanja demokracije u Litvi.

Na dnevnom redu je i rasprava o online piratstvu sportskih i drugih događaja uživo. Unatoč preporuci Europske komisije iz 2023. i primjeni DSA-a, evaluacija iz 2025. pokazala je da nije postignut značajan napredak u pravodobnom uklanjanju nezakonitih prijenosa niti u njihovu odvraćanju.

U utorak će zastupnici glasati i o prijedlozima novog zakonodavstva za potporu inovativnim poduzećima, poznatog kao “28. režim”. Cilj je uvesti usklađena pravila prilagođena malim i srednjim poduzećima, uključujući mogućnost osnivanja jedinstvenog europskog društva koje bi se moglo digitalno registrirati u roku od 48 sati uz minimalni temeljni kapital od jednog eura.

Plenarna sjednica obuhvatit će i raspravu o stanju u Venezueli nakon otmice bivšeg predsjednika Nicolás Maduro, kao i o odnosima EU-a i SAD-a. Glasanje o toj temi održat će se u srijedu.

U srijedu će se raspravljati i o rezultatima prosinačkog sastanka Europsko vijeće te o ulozi EU-a u kontekstu rastućih geopolitičkih napetosti. U utorak poslijepodne zastupnici će glasati o pojačanoj suradnji 24 države članice radi dodjele zajma Ukrajini i o izmjeni Instrumenta za Ukrajinu.

Među ostalim točkama dnevnog reda su rasprava o prijedlogu za izglasavanje nepovjerenja Europskoj komisiji, o kojoj će se poimenično glasati u četvrtak, te pregovori o povećanju dostupnosti ključnih lijekova u EU-u. U utorak će se zastupnicima obratiti i predsjednik Republike Cipar Nikos Christodoulides, koji će predstaviti program ciparskog šestomjesečnog predsjedanja Vijećem EU-a pod sloganom “Autonomna Unija. Otvorena prema svijetu”.

RSS