Mark Rutte je od ovoga utorka (1.10.) i službeno novi glavni tajnik NATO-a, javlja DW. Tu je dužnost preuzeo od Jensa Stoltenberga koji je deset godina bio na čelu Sjevernoatlantskog saveza.
Novi glavni tajnik NATO-a Mark Rutte označio je potporu Ukrajini kao prioritet. On je u izjavi povodom preuzimanja dužnosti naglasio da vojni savez također mora učiniti više za kolektivnu obranu i odvraćanje, povećati izdvajanja za obranu i proširiti partnerstva s trećim zemljama, uključujući i one na Dalekom istoku.
Osvrćući se na američke izbore početkom studenog, bivši nizozemski premijer je rekao: “Nisam zabrinut, vrlo dobro poznajem oba kandidata.”
Trideset i dvije zemlje članice NATO-a u lipnju su postigle dogovor o Rutteovom imenovanju. Njegovi zadaci na dužnosti glavnog tajnika uključuju koordinaciju vojne pomoći i posredovanje između država članica u slučaju nesuglasica. Osim toga, on mora pripremiti europske članice na preuzimanje veće odgovornosti.
Rutte je ovoga utorka na svečanoj ceremoniji simbolično preuzeo dužnost od dosadašnjeg glavnog tajnika Jensa Stoltenberga. Ovaj 65-godišnji Norvežanin bio je na čelu Saveza deset godina, a ubuduće će vjerojatno voditi Minhensku sigurnosnu konferenciju.
Jens Stoltenberg je, prije nego što je 1. listopada 2014. došao na čelo NATO-a, dva puta bio premijer Norveške. Već tada se iskazao na međunarodnoj diplomatskoj sceni svojim prijateljskim i otvorenim vođenjem politike.
Na pitanje što je bilo njegovo najgore iskustvo u proteklih deset godina, Stoltenberg je nedavno bez razmišljanja naveo jutro 24. veljače 2022., kada je postalo jasno da je Rusija noću napala Ukrajinu. “Bili smo šokirani, ali ne i iznenađeni”, rekao je. “Već smo ranije imali vrlo precizne informacije o invaziji.”
Stoltenbergov mandat obilježile su povijesne promjene u sigurnosnoj arhitekturi Europe, kao i najveće vojno jačanje NATO-a na kontinentu. Kao odgovor na ruski agresorski rat, države članice prebacuju borbene jedinice s nekoliko tisuća vojnika na istočnu granicu, od Litve, gdje predvodi njemačka vojska, do Rumunjske na jugoistoku. Gotovo pola milijuna vojnika stavljeno je u visoku pripravnost, dok ih je prije početka rata u Ukrajini bilo tek nekoliko tisuća.
Više pročitajte OVDJE.
Izvor: DW