Obilježen 2. 4., Dan bez mobitela u prometu

Javim se kad je baš hitno‘, ‘Imam ga u torbi, ne vadim mobitel dok vozim!‘, ‘Kao motorist vidim puno ljudi telefonira ili tipka  dok prelaze prometnice kao pješaci, a na romobilu mladi koji često imaju slušalice, čini mi se, velika su opasnost za sigurnost i sebe i drugih!“, neki su od brojnih komentara građana Koprivnice s kojima smo tijekom dana razgovarali o opasnostima korištenja mobitela u prometu, a povodom obilježavanja 2. travnja, nacionalnog Dana bez mobitela u prometu. Kao Hrvatska udruga menadžera sigurnosti i nositelj kampanje Dan bez mobitela u prometu, osmu smo obljetnicu obilježili u suradnji s Policijskom upravom koprivničko-križevačkom kroz edukativno preventivnu akciju razgovarajući s vozačima i drugim sudionicima u prometu dijeleći promotivne materijale s ciljem osvješćivanja o činjenici kako je mobitel treći uzročnik nesreća u cestovnom prometu.

„Mobiteli su postali neizostavni dio naših života, ali njihovo korištenje u prometu pokazuje se kao značajan doprinos prometnim nesrećama. Nažalost, istraživanja pokazuju da je 2022. godine u 19,2 posto putovanja u slučajevima sudara bila povezanost s korištenjem mobitela unutar 15 sekundi prije sudara. Međutim, 2023. godine ovaj je broj skočio na 28,4 posto. Ovaj porast označava sve veću opasnost od upotrebe mobitela  i naglašava potrebu za većim kampanjama svijesti. Razgovaranje, tipkanje putem mobitela, videochatanje dok ste za volanom, jedna je od najopasnijih distrakcija zato što sadrži sve vrste distrakcije, ručnu, vizualnu i kognitivnu“, pojašnjava Alen Ostojić, predsjednik Hrvatske udruge menadžera sigurnosti važnost ovakvih akcija kojima se podiže razina svjesnosti o korištenju mobitela u prometu.

Prometna policija PU koprivničko-križevačka akcije kontrole često provodi na svom području, a Damir Jančijev, voditelj poslova prometne policije u Službi za javni red i sigurnost je naglasio kako brojke po pitanju korištenja mobitela nisu dobre: „U prva tri mjeseca ove godine sankcionirano je gotovo 200 prekršaja korištenja mobitela u prometu. Tijekom prošle godine imali smo sankcionirano 682 prekršaja korištenja mobitela u prometu. Svjesni smo da postoji velika i tamna brojka prekršaja koje nismo uočili i sankcionirali gdje su možda mobiteli i druga sredstva koja izazivaju distrakciju vozača izazvali prometnu nesreću ili su u većoj mjeri utjecali na događanje prometnih nesreća.“

PU koprivničko-križevačka prometna policija puno ulaže i u edukaciju mladih, često predavanjima i edukacijom sudjeluju u vrtićima i školama na svom području da bi djecu i mlade podučili odgovornom ponašanju u prometu, odnosno, opasnostima korištenja mobitela u prometu. Nerijetko se potom dogodi da djeca tome podučavaju svoje roditelje.

„Imamo primjera da nam majke i očevi prepričavaju kako ih djeca kontroliraju u automobilu, odnosno, tumače da ne smiju telefonirati ili tipkati po mobitelu dok se voze“, ispričala je Ivanka Vusić, policijska službenica za poslove prometne policije u Službi za javni red i sigurnost PU koprivničko-križevačke, koja s kolegama nerijetko organizira edukacije i akcije prevencije.

Među građanima s kojima smo razgovarali tijekom akcije bilo je i profesionalnih vozača dostavnih vozila i teretnih kamiona, koji su otvoreno rekli kako mobitel koriste tijekom vožnje, jer im je posao tako organiziran da ga bez njega ne mogu obavljati.

„Mobitel je uvijek pri ruci,  i iako imamo sada vozila opremljena bluetoothom, i ne držimo ga u rukama za volanom, česta komunikacija koju posao zahtjeva isto je distrakcija i toga smo svjesni. Pazimo maksimalno i nadamo se da će tehnologija komunikacije napredovati u smjeru da nam ona neće biti distrakcija“, rekao je jedan od naših sugovornika, profesionalni vozač kamiona.

U današnjoj su akciji prevenciji povodom Dana bez mobitela u prometu sudjelovali i Aleksandra Krnjašić i Hana Hren, policijske službenice za preventivu u cestovnom prometu PP Koprivnica te Aleksandra Švabek iz Auto kluba Koprivnica. I tajnik HAK-a u Koprivnici Boris Dušić.

Dan bez mobitela u prometu obilježavamo 2. travnja, na datum koji je uistinu u svijetu bio i posljednji datum bez mobitela u prometu. Prvi poziv mobilnim uređajem uspostavljen je, naime, 3. travnja 1973., kad je s ulica Manhattana u New Yorku to uspjelo američkom inženjeru kompanije Motorola Martinu Cooperu s njegova prvog prototipa uređaja mobilnog telefona. Cooper je nazvao kolegu konkurentske kompanije AT&T Joela Engela čime je taj poziv ušao u povijest mobilnih komunikacija.

Jedna od najizraženijih negativnih posljedica (uz brojne pozitivne) je korištenje mobilnog telefona, danas je to smartphone, u prometu, bez obzira jesu li sudionici u prometu vozači, pješaci, motociklisti, romobilisti ili biciklisti. Danas se smatra da je mobitel treći uzročnik nesreća u cestovnom prometu.

Prema istraživanju provedenom u okviru projekta Dan bez mobitela u prometu, ujedno i prvom takvom u Hrvatskoj tijekom vožnje u rukama mobilni telefon koristi 73 posto vozača, na biciklu 21,4 posto biciklista, a na pješačkim prijelazima prometnica 65,5 posto pješaka.

Vozači koji po mobitelu tijekom vožnje tipkaju poruke ili pretražuju po ekranu reagiraju tri puta sporije od vozača koji nemaju mobilni uređaj u rukama za volanom. Reakcija vozača s mobitelom u vožnji ne bilo koju od prepreka ili događa na cesti je usporenija za 2,5 sekunde.

Policija prosječno godišnje u Hrvatskoj tijekom redovnih kontrola prometa s mobitelom za volanom uhvati oko 50 tisuća vozača. Distrakcija mobitela u prometu jedna je od najvećih distrakcija, nije samo vizualna zbog skretanja pogleda s ceste, nego je istodobno kognitivna jer su misli fokusirano potpuno od prometa, zatim fizička je vozač nema obje ruke na volanu te je i zvučna, jer zagušuje druge u prometu važne signalne zvukove trube i znakove upozorenja, poput sirena.

Projektu je nositelj Hrvatska udruga menadžera sigurnosti, a sufinanciran je od strane Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog prometa. Aktivnosti u kampanjama podupire Ministarstvo unutarnjih poslova.

 

DBO/ Foto: Jovica Drobnjak by HUMS