Na svim dosadašnjim Hrvatskim danima sigurnosti organizirali smo jedno ili više predavanja koja se fokusiraju na utjecaj globalnih sigurnosnih događaja, kriza i prijetnji na korporativnu sigurnost, s posebnim naglaskom na Hrvatsku. Ove godine, prof. dr. sc. Vlatko Cvrtila vodit će panel pod nazivom “Poslovanje u vremenu kontinuiranih kriza”, uz sudjelovanje predsjednika uprava uglednih hrvatskih poduzeća, dok će Izv.prof.dr.sc. Robert Kopal, govoriti o Klimatskoj sigurnosti – uzrocima i posljedicama.
Kako bismo ostali u koraku s nacionalnim, međunarodnim, akademskim i nevladinim organizacijama, kao i multinacionalnim korporacijama, o ovoj temi smo odlučili sudjelovati na jednoj od najznačajnijih svjetskih sigurnosnih konferencija, GLOBSEC, koja se održala u Pragu od 30. kolovoza do 1. rujna 2024. godine.
GLOBSEC je jedna od najuglednijih svjetskih konferencija na temu sigurnosti, s gotovo dvadesetogodišnjom tradicijom, koja okuplja visoke uzvanike i stručnjake te se odvija uz strogi sigurnosni protokol. Ove godine, konferencija je istaknula nekoliko novih kontekstualnih dinamika, posebno u vezi s korporativnom sigurnošću.
Prvo, teme vezane uz korporativnu sigurnost sve više privlače pažnju međunarodnih i nacionalnih aktera, osobito u kontekstu digitalne transformacije koja pojačava utjecaj multinacionalnih kompanija na globalne sigurnosne trendove. Ova promjena vidljiva je kroz program predavanja i panela, kao i GLOBSEC-ove planove za širenje djelovanja na SAD, te uspostavljanje koncepta GLOBSEC GEOTECH, koji povezuje politiku, tehnologiju i globalnu sigurnost.
Drugo, sve veći broj predstavnika korporacija aktivno sudjeluje u međunarodnom sigurnosnom diskursu. Ove godine, među istaknutim sudionicima bili su vodeći ljudi kompanija kao što su Microsoft, Amazon, AWS, Signal i Google, što ukazuje na prepoznatu potrebu korporacija da se uključe u rješavanje sigurnosnih pitanja i međunarodnih konflikata. Ipak, te iste kompanije ne bi preuzimale takvu ulogu da ne smatraju kako imaju adekvatno adresiranu organizacijsku razinu korporativne sigurnosti.
Osim toga, iako su klasične sigurnosne teme dominirale, sve više se naglašava povezanost između sigurnosnih izazova i privatnog sektora (agenda – https://forum2024.globsec.org/).
Slogan konferencije “Taming the Storm” simbolizira napore da se upravlja krizama i smanje njihovi negativni učinci. Da bismo to postigli, nužno je identificirati sigurnosne izazove, pravilno ih valorizirati i kroz kontinuiranu diskusiju raditi na njihovom rješavanju.
Analizirajući teme obrađene na konferenciji, jasno je da se događaj može promatrati iz perspektive korporativne sigurnosti, obuhvaćajući ključne aspekte poput strategija korporativne sigurnosti, analize prijetnji, upravljanje rizikom, sigurnosti distribucijskih kanala, upravljanja rizicima putovanja i drugo.
Zaključno, značaj GLOBSEC-a na međunarodnoj razini, s obzirom na prisutne istaknute pojedince iz političkog i poslovnog svijeta, kontinuirano raste. Na europskoj razini, samo konferencija u Münchenu može se mjeriti s njim. Iako u Hrvatskoj nemamo konferenciju tih razmjera, imamo događaj koji se može usporediti po relevantnosti tema i okupljanju stručnjaka iz specijaliziranog područja stručnosti – područja korporativne sigurnosti.
Veselimo se Danima sigurnosti 2024. godine i daljnjem razvoju ove važne diskusije.
Goran Košćak, Alumni CMKS HUMS
Foto: Svijet sigurnosti