U Zagrebu danas završava drugi Zagrebački sigurnosni forum u organizaciji Hybrid Warfare Research Institute i Udruga Sv. Jurja. U fokusu foruma bila je zaštita energetske infrastrukture. U dvodnevnom progamu sudjelovalo je 80 stručnjaka iz 16 različitih država iz državnog, privatnog, javnog i akademskog segmenta društva.Smisao konferencije je da okupi stručnjake koji se bave sigurnošću nacionalne informacijske strukture, ali i one koje odlučuju o političkoj dimenziji te strukture i gospodarstvu.Ono što mislim da smo uspjeli te tri dimenzije ovdje skupiti da zajedno raspravljaju o ovim problemima, a to je onda jedno iskustvo koje postaje relevantno za cijelu Europu, odnosno prelazi nacionalne granice, istaknuo je jedan od organizatora i predavač na forumu, prof. dr. sc. Miroslav Tuđman. Naglasak ovogodišnjeg foruma je na zaštiti cyber infrastrukture, ali i na vodnoj infrastrukturi.
Ono što je Grad Zagreb napravio, što se tiče kritične infrastrukture, je to da je sa videonadzorom zaštitio i vlastite vodne izvore iz kojih se grad Zagreb napaja vodom, naglasio je pročelnik ureda za upravljanje u hitnim situacijama i ovogodišnji predavač, dr.sc. Pavle Kalinić, prenosi Radio Sljeme.
Grad Zagreb u vlasništvu je šest izvorišta: Stara Loza, Sašnjak, Žitnjak, Petruševac, Zapruđe i Mala Mlaka. U I. zoni zaštite vodocrpilišta, radi zaštite izvorišta, vodozahvatnih građevina i njihove neposredne okolice od bilo kakvog oštećenja, onečišćenja, zagađenja vode te drugih slučajnih ili namjernih štetnih utjecaja, određuje se tzv. zona strogog režima zaštite i nadzora. Ova zona mora biti ograđena ogradom visine najmanje 2 metra i označena pločama s utisnutim natpisom: “Zabranjen pristup neovlaštenim osobama”. Također, potrebno je organizirati i fizičko osiguranje građevina i uređaja.
Niti u jednoj odredbi Odluke o zaštiti izvorišta Stara Loza, Sašnjak, Žitnjak, Petruševec, Zapruđe i Mala Mlaka, mjera postavljanja video nadzora se ne određuje.
RSS