Uspjeh Ukrajine ovisit će prvenstveno o motivaciji ukrajinskog naroda i vojnika te vodstva da se bori protiv ruske agresije, ali i o jedinstvu zapada da Ukrajini nastavi pružati i vojnu i financijsku podršku. Usto, važno je održati unutarnju stabilnost na zapadu pa svaka od vlada mora voditi računa o ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti, prije svega u svojoj zemlji, poručio je danas premijer Plenković. “Samo kumulativno ispunjavanje sva tri elementa može dovesti do uspjeha za Ukrajinu, a to je želja da se obrani od agresije i ostvari svoju slobodu”, istaknuo je.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković sudjeluje na Godišnjem sastanku Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu, gdje je uz poljskog predsjednika Andrzeja Dudu, ukrajinskog ministra vanjskih poslova Dmitra Kulebu, mađarsku predsjednicu Katalinu Novak i predstavnicu bjeloruske oporbe Svetlanu Tihanovsku, sudjelovao je na panelu “Braneći europsku ujedinjenu frontu”.
Govoreći o globalnoj situaciji i izazovima u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu, kazao je kako ona utječe i na ekonomsku, socijalnu i energetsku situaciju u svim državama.
Ukrajinski predsjednik Zelenski jučer je u Davosu ponovio svoj apel da zapad ostane privržen Ukrajini i kada je riječ o ekonomskoj i financijskoj podršci i kada je riječ o vojnoj pomoći.
Upitan smatra li da ta podrška Ukrajini jenjava ili će ostati u istom obujmu kao i do sada, premijer Plenković naglasio je kako je ta podrška ključna.
Podsjetio je da je već ranije kazao u nekoliko navrata kako smatra da će uspjeh Ukrajine ovisiti prvenstveno o motivaciji ukrajinskog naroda i ukrajinskih vojnika te ukrajinskog vodstva da se bori protiv agresije, ali i o jedinstvu zapada da Ukrajini pruža i vojnu i financijsku podršku.
Jačati obrambene kapacitete Europske unije
Usto, naglasio je, važno je održati unutarnju stabilnost na zapadu.
Ako su, pojasnio je, posljedice ruske agresije na Ukrajinu izazvale najveću energetsku krizu i inflatorne pritiske koji su se reflektirali na socijalnu situaciju, onda svaka od vlada mora voditi računa o ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti, prije svega u svojoj zemlji.
“Samo kumulativno ispunjavanje sva tri elementa može dovesti do uspjeha za Ukrajinu, a to je želja da se obrani od agresije i ostvari svoju slobodu”, poručio je.
Upitan treba li Europska unija jačati svoje obrambene kapacitete, premijer Plenković ustvrdio da treba, ali i dodao da to čini u zadnjih 20 godina, od kad postoji intenzivna suradnja u području zajedničke obrane i sigurnosti.
Izdvajanja Hrvatske u vojni proračun u sedam godina narasla s 500 milijuna na milijardu i 175 milijuna eura
Govoreći o većim ulaganjima u obrambene sposobnosti na nacionalnoj razini naveo je da su, u odnosu na prvu godinu mandata njegove Vlade kada je vojni proračun bio nešto više od 500 milijuna eura, danas izdvajanja za taj proračun milijardu i 175 milijuna eura.
Tu Hrvatska, dodao je, nastoji ostati u okvirima obaveza prema NATO-u od 2 posto BDP-a izdvajanja za obranu.
Primjer jačanja obrambenih sposobnosti Hrvatske, naveo je, jest i kupnja višenamjenskih borbenih aviona Rafale, zatim daljnje ulaganje u kopnenu vojsku i ratnu mornaricu, jačanje materijalnih prava hrvatskih vojnika.
Sve je to, naglasio je, uz paralelno snaženje hrvatske policije koja je vrlo važna u pitanjima suzbijanja nezakonitih migracija.
“Hrvatska zato mora ići snažno, s vrlo dobro organiziranom i vojskom i policijom i cijelim sigurnosnim sustavom, u godine koje su ispred nas gdje je globalna sigurnosna situacija znatno promijenjena u odnosu na prije desetak ili 15 godina”, kazao je.
U novim geopolitičkim okolnostima potrebna je snažnija globalna suradnja
Tijekom Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu, premijer Plenković se sastao s nizom političkih i poslovnih lidera. “Raspravljamo o rješenjima za dugoročnu stabilnost i prosperitet. U novim geopolitičkim okolnostima potrebna je snažnija globalna suradnja. Prioriteti Hrvatske su demografska obnova, digitalna i zelena tranzicija te obrazovanje”, napisao je Plenković na platformi X.
Izvor i foto: Vlada RH