Na CMKS-u o kibernetičkoj i informacijskoj sigurnosti

Na CMKS-u o kibernetičkoj i informacijskoj sigurnosti

Polaznici sedme generacije programa obrazovanja Certificiranja menadžera korporativne sigurnosti uspješno su svladali posljednji, trinaesti modul – Kibernetička i informacijska sigurnost.

Doc.dr.sc. Irena Petrijevčanin, predsjednica Upravnog odbora Centra za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost Sveučilišta u Rijeci, polaznike je upoznala s temeljima kibernetičke sigurnosti, procjenom i upravljanjem kibernetičkom sigurnošću u RH, nacionalnog upravljanja kibernetičkim krizama, odnosu između kibernetičkog incidenta i kibernetičke krize, ključnim metodama za otkrivanje ranjivosti sustava te načinim kako upravljati rizicima kibernetičke sigurnosti.

„U informacijskoj (ne)sigurnosti iskorištavaju se ranjivosti čovjeka, računala, aplikacija, baza, mreža. Čovjek je dio informacijskog sustava kao i računalo. Preko 90 % napada započinje s čovjekom“, istaknuo je Alen Delić,  zamjenik predsjednika Hrvatske udruge menadžera sigurnosti, ujedno predsjednik Odbora za kibernetičku i informacijsku sigurnost HUMS-a.  Polaznici su upoznati su s regulativom, politikama i standardima informacijske sigurnosti, područjem upravljanja, obrane i forenzike te najnovijim tehnikama socijalnog inženjeringa – razgovorima, psihologijom, poslovnim okruženjem, „korištenjem“ USB, DVD-a i drugih medija, telefonskim tipovima napada, ali i načinima obrane od socijalnog inženjeringa.

Program CMKS podržava Hrvatska elektroprivreda d.d.

DBO/ Foto: Svijet sigurnosti