Ideja je privlačno jednostavna: Zapad bi trebao uzeti milijarde dolara zamrznute ruske imovine za financiranje obnove u Ukrajini.
No, taj se plan suočava s pravnim problemima zbog kojih je do sada vrlo malo učinjeno.
Nakon što je Rusija napala Ukrajinu u veljači prošle godine, zapadne banke i dužnosnici zamrznuli su gotovo 350 milijardi dolara državne imovine, deviznih rezervi i imovine oligarha uz ekonomske sankcije bez presedana protiv Moskve, prenosi Hina.
Gotovo godinu dana kasnije, političari i aktivisti na Zapadu žure staviti to neiskorišteno bogatstvo u obnovu ratom razorene infrastrukture, domova i tvrtki u Ukrajini. “Nanesena je tolika šteta, zemlja koja stoji iza toga trebala bi platiti”, izjavila je zamjenica kanadskog premijera i ministrica financija Chrystia Freeland na Ekonomskom forumu u Davosu.
Kanada je u prosincu prvi put pokrenula proceduru zaplijene i Ukrajini namijenjene gotovo 26 milijuna dolara u vlasništvu sankcionirane tvrtke oligarha Romana Abramoviča, što je ruski veleposlanik usporedio s “pljačkom usred bijela dana”.
Europska komisija obećala je “ubrzati rad na korištenju ruske zamrznute imovine za obnovu ukrajinske infrastrukture”.
Poljska i tri baltičke države javno pozivaju na akciju “što je brže moguće”.
Estonija je najavila da će prednjačiti u Europskoj uniji, predstavivši vlastite planove zapljene.
Pravni stručnjaci razlikuju privatnu imovinu koju su zapadne vlade zamrznule – poput jahte oligarha – i državnu imovinu, poput deviznih rezervi ruske središnje banke.
U slučaju privatnog vlasništva, pravna jamstva znače da zapadne države mogu trajno oduzeti imovinu samo u ograničenom broju slučajeva – obično kada se može dokazati da je to prihod stečen kriminalom.
Ali iako ruski oligarsi djeluju u mutnim vodama ruskog kapitalizma, “zapravo ne znamo da je imovina koja je zamrznuta prihod od kriminala”, rekao je Anton Moiseienko s Australskog nacionalnog sveučilišta za AFP.
Konfiskacija bi dovela u pitanje temeljna i ljudska prava, poput prava na privatno vlasništvo, zaštite od proizvoljnog kažnjavanja ili prava na pošteno suđenje.
Više pročitajte OVDJE.
RSS