Igre širom otvorene – Olimpijske igre u Parizu predstavljaju jedinstven sigurnosni izazov

Otprilike 2000 stranih vojnika i policajaca bit će poslano u Pariz kako bi osnažili sigurnost Olimpijskih igara, rekao je u petak francuski ministar oružanih snaga, Sebastien Lecornu.

Francuska, koja će biti domaćin igara od 26. srpnja do 11. kolovoza, podigla je sigurnosnu pripravnost na najvišu razinu nakon napada u moskovskoj koncertnoj dvorani 22. ožujka 2024. koji je odnio najmanje 144 ljudska života, a za koju je odgovornost preuzela Islamska država (IS).

Ministar je rekao da osnaživanje dolazi u obliku “specifičnih funkcija” koje nedostaju francuskim sigurnosnim snagama, što uključuje vodiče pasa, jahače i konjičke patrole.

Gotovo 45.000 policajaca i žandara bit će mobilizirano u pariškoj regiji za ceremoniju otvaranja 26. srpnja, koja će se, po prvi put u povijesti održati izvan atletskog stadiona. Sportaši, predstavnici 200 zemalja će umjesto defilea na stadionu, u flotili čamaca ploviti niz rijeku Seinu.

Tijekom samih igara na poslovima sigurnosti bit će raspoređeno 18.000 francuskih vojnih trupa, uključujući 3.000 pripadnika oružanih snaga odgovornih za zračni nadzor, uz dodatnih 35.000 policajaca i žandara. Još 18.000 – 22.000 privatnih zaštitara bit će na samim terenima tijekom igara, piše France24.

Čelnik francuske Nacionalne agencije za cyber sigurnost (ANSSI)Vincent Strubel upozorio je da će Olimpijske igre u Parizu ove godine biti “meta”, te da se spremaju za sve vrste napada. “To uključuje napade država koje žele poremetiti Igre jer nisu sretne iz ovog ili onog razloga, i koje bi mogle pokušati poremetiti ceremoniju otvaranja ili naprimjer izazvati probleme u javnom prijevozu”, rekao je Strubel za AFP.

Francuski dužnosnici također su zabrinuti zbog tehnologije koja bi mogla olakšati fizičke napade, omogućujući počiniteljima da zaobiđu sigurnosne kontrolne točke i fizičke barijere. Proliferacija jeftinih bespilotnih letjelica koje bi se teoretski mogle koristiti za ispuštanje kemijskih agenasa ili eksploziva “stvarna je prijetnja”, rekao je nedavno zastupnicima Christian Rodriguez, čelnik nacionalne žandarmerije usmjerene na javnu sigurnost.

Pariške Olimpijske igre imat će 9,7 milijuna gledatelja na 40 službenih lokacija. Svi događaji bit će pokriveni automatiziranim nadzornim sustavima koji omogućavaju otkrivanje “unaprijed određenih događaja” koji bi mogli dovesti do terorističkih napada.

Prema posljednjim izračunima Olimpijskog organizacijskog odbora (COJO) Igre u Parizu će koštati više od 10 milijardi eura, no koliki će točno biti trošak javne sigurnosti još se ne zna.

Olimpijske igre su u prošlosti bile meta oružanih napada 1972. u Minhenu i 1996. u Atalanti

Krajem veljače ove godine, iz vlaka na pariškom glavnom kolodvoru Gare du Nord, lopov je službeniku Gradske uprave Pariza ukrao torbu iz prtljažnog prostora iznad sjedala. Krađa torbe je izazvala zabrinutost kada je policija precizirala da je torba sadržavala prijenosno računalo i dva USB sticka sa sigurnosnim planovima za Olimpijske igre u Parizu. Pariško tužiteljstvo brzo je reagiralo priopćenjem da su stickovi sadržavali samo dokumente o cestovnom prijevozu u Parizu tijekom Olimpijskih igara, a ne osjetljive sigurnosne informacije. Lopov je pronađen i po kratkom postupku osuđen na sedam mjeseci zatvora, dok se protiv gradskog službenika vodi postupak kako bi se utvrdilo je li prekršio interna sigurnosna pravila odlazeći s posla ponijevši službeno računalo i USB stickove.

DBO/ Foto: Svijet sigurnosti